30 Aralık 2013 Pazartesi

IŞILAY SAYGIN: "BAŞARI İÇİN BİRLİK"

'Kadınlar başarı için birlik içinde olmalı'
EBSO Vakfı Kadınlar Birliği’nin panelinde konuşmacılar, “Temsil yerlerinde cesaretli olunmalı ve mücadeleden hiçbir zaman vazgeçilmemeli” mesajı verdi
METİN BURMALI (HABER MERKEZİ)
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Vakfı Kadınlar Birliği, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 79. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında "Kadının Toplumdaki Yeri" konulu panel düzenledi. Panelde, Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği ve Türk Kadınlar Konseyi Genel Başkanı, Devlet eski Bakanı Işılay Saygın kadınların başarı için birlik ve beraberlik yapmasının şart olduğunu dile getirirken, İzmir Barosu eski Başkanı ve CHP Konak Belediye Başkan aday adayı avukat Sema Pekdaş, kadınların iş ve siyaset sahnesinde erkekler gibi yer alabilmeleri için zor ve meşakatli yollardan geçtiğine dikkat çekti.
'Ben seçmiyorum ki'
Köşe yazarı Ayçe Dikmen moderatörlüğünde EBSO'da gerçekleşen panelde EBSO Meclis Başkan Yardımcısı ve EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Işın Yılmaz kadınların temsil noktalarında cesaretsiz olmamalarını istedi. Peyzaj mimarı ve fotoğraf sanatçısı Reyhan Özlen de yaşadıklarını anlattı.
Türkiye'deki seçim sisteminin, siyasi partiler yasasının partilerin genel başkanları tarafından tekrar ele alınması gerektiğine dikkat çeken Saygın, "Şimdilerde belediye başkan adaylığı ve milletvekiliği genel başkanın iki dudağı arasında. Sen bunu hangi ölçüye göre seçiyorsun? Bizler de gidiyoruz koyun gibi oy veriyoruz. Siyasi partiler yasasını hiçbir genel başkan ağzına almıyor. Çünkü işine geliyor. Işılay Saygın seçilirse gücünü halktan alacağı için orada halkın isteği doğrultusunda konuşacak. Şimdi elini kaldır ayağını kaldır otur yerinde" diye konuştu.
'Adı rahatsız ediyor'
Kadınların başarı için birlik beraberlik içinde olmasının şart olduğuna değinen Saygın, bir yerlere gelmek için çok çalışmak gerektiğini ve gelinen yerin hakkının verilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye'de karar alma mercilerinde çok az sayıda kadın bulunduğunu da vurgulayan Saygın, "Bunun nedenlerini çok iyi araştırmamız gerek. Kadının adı bile birilerini rahatsız ediyor" ifadelerini kullandı.
'Zor ve meşakkatli'
Panelde konuşan Sema Pekdaş da, kadınların toplum ve siyaset sahnesine çıkmasının o kadar kolay olmadığını ifade ederek şöyle konuştu: "Kendi kimliğimizle varolabilmek, erkekler gibi siyaset yapmaksızın kadınlar gibi varolabilmek gerçekten zor ve meşakeatli. Evet ben çok üzülüyorum, çok uykusuz kalıyorum ama yılmayacağım. Yıldırıp bu alandan çekilmemizi sağlıyorlar. Bizim kadınlar olarak bu anlamda güçlü olmamız, manipülasyonlara, bizi kaçırtmaya yönelik tavırlara karşı dik durmamız lazım. Erkeklerin belirlediği siyaset alanında erkler savaşına girmek bizim için zulm. Bizim farklılığımızında görülmesini istemiyorlar. Verdiğim bu rahatsızlıktan dolayı da memnunum. Kadınlara çok fazla iş düşüyor."
İş yaşamında kadın olmanın zorluklarını anlatan EBSO Meclis Başkan Yardımcısı ve EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Işın Yılmaz, bugüne kadar elde ettiği başarıları hayal bile etmediğini ancak mücadeleden de hiçbir zaman vazgeçmediğini ifade etti.
'Cesaretlendirelim'
Yılmaz, "Kadınlar asla bir adım geride durmamalı. Odalarda da meclis üyesi olmayı isteyen kadınların önüne birçok köstek konuyor. Temsil yerlerinde cesaretsiz davranmayalım. Zaten çok az yerde temsil ediliyoruz. Bizim olduğumuz koltukları da ileride kızlarımız alsın. Onları da cesaretlendirin gelip bizden bu koltukları alsınlar" dedi.
Sergiyi gezdiler
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çektiği fotoğraflarla ilgili bilgi veren Reyhan Özlen ise yaşadıklarını dinleyicilerle paylaştı. Plaketlerini alan panelistler ve ziyaretçiler toplantı sonrasında Reyhan Özlen'in EBSO Vakfı'ndan burs alan öğrenciler yararına düzenlediği "Anadolu Kadınları" fotoğraf sergisini gezdiler.
(Giriş tarihi : 09.12.2013 19.35 Güncelleme : 19.) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

merkezkonsey@gmail.com